17 852 00 36, 17 853 70 69, +48 511 638 822

MAGIA JORDANII

 

Podobny obraz

 

 

 

Dzień 1. Amman.

Wylot z Polski i transfer do hotelu. Odpoczynek po podróży. Kolacja i nocleg.

Dzień 2. Amman – Dżarasz.

Po śniadaniu zwiedzanie Ammanu – stolicy Jordanii. Obecnie miasto liczy ponad 2 miliony mieszkańców i jest siedzibą dworu króla Abdullaha II z dynastii Haszymidów, uważanych za potomków Proroka Mahometa. Wzmianki o mieście pojawiły się w kronikach już w czasach Starego Testamentu, kiedy było ono stolicą kraju Ammonitów i stanowiło ważny ośrodek. Odwiedzimy Cytadelę Jabal al-Qal'a, wzniesioną na jednym z 7 wzgórz Ammanu gdzie znajdują się pozostałości po rzymskiej Świątyni Herkulesa i okazałym Pałacu Umajjadów z VIII wieku. Na zakończenie zobaczymy amfiteatr rzymski z II wieku n.e z miejscami na widowni mogącymi pomieścić nawet 6 tys. widzów. Po południu czas wolny na samodzielne spacery po mieście. Dla chętnych – wyjazd do oddalonego o 50 km od Ammanu, zjawiskowego miasta rzymskiego Dżarasz (dodatkowo płatne). Miejsce to uznawane jest za jeden z największych i najlepiej zachowanych skupisk architektury rzymskiej poza Półwyspem Apenińskim i nazywane jest Pompejami Bliskiego Wschodu. W dobrym stanie zachował się Hipodrom i Łuk Hadriana, wybudowany w 129 r. n.e. na pamiątkę wizyty Cesarza. Podczas spaceru zobaczymy rozległe ulice, monumentalne kolumny i największe skarby Dżaraszu – świątynie, łaźnie, teatry, nimfeum i okrągły plac. Następnie udamy się do pobliskiej wioski Ajlun, by odwiedzić Zamek Ajloun - fortecę wykonaną w stylu islamskim. Kompleks znajduje się na szczycie góry i jest swoistym labiryntem przejść, korytarzy i poziomów. Dodatkowo z zamku rozciąga się fantastyczny widok na północno-zachodnią Jordanię i Galileę, znajdującą się po drugiej stronie rzeki Jordan, w Izraelu. Koszt wycieczki fakultatywnej Ajloun Dżarasz wynosi 45 USD/osoba (płatne na miejscu pilotowi). Powrót do Ammanu. Kolacja i nocleg.

Dzień 3. Góra Nebo – Madaba – Morze Martwe

Po śniadaniu wyjazd na południe w kierunku Morza Martwego. Po drodze wjedziemy na legendarną Górę Nebo i odwiedzimy bizantyjskie Sanktuarium Mojżesza. Według wierzeń miejscowych lokalnej Mojżesz zobaczył stąd Ziemię Obiecaną, a ponieważ nie było mu dane wkroczyć na Ziemię Kanaanu, zgodnie z przekazami tutaj umarł. Górę Nebo, jako miejsce święte, czczą więc zarówno Żydzi, Muzułmanie, jak i chrześcijanie. Na szczycie góry znajduje się park archeologiczny, którym opiekują się Franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej, gdzie podziwiać można wyjątkowe mozaiki z różnych okresów. Następnie przejazd do miasteczka Madaba, gdzie w prawosławnej bazylice Św. Jerzego zachowała się pochodząca z VI wieku „Mapa Mozaikowa z Madaby”. Mozaika stanowi najstarsze kartograficzne przedstawienie Ziemi Świętej od Libanu na północy do delty Nilu na południu, ze szczególnym uwzględnieniem Świętego Miasta Jerozolimy. Do kościoła pielgrzymują wierni, aby modlić się do cudownej ikony Matki Boskiej z trzema rękami. Po popołudniu przyjazd nad Morze Martwe i zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na korzystanie z hotelowych basenów i prywatnej plaży. Kąpiele w Morzu Martwym już od najdawniejszych lat słynną ze swoich zdrowotnych właściwości, a samo Morze Martwe często nazywane jest największym na świecie naturalnym SPA. Na tak nisko położonym terenie powietrze jest aż o 10% bogatsze w tlen i mikroelementy. Poza tym zasobne w minerały czarne błoto oraz gorące źródła siarkowe występujące wzdłuż wybrzeża wykorzystuje się do leczenia chorób stawów i skóry. Kolacja i nocleg.

Dzień 4. Morze Martwe

Śniadanie. Czas wolny na kąpiele i odpoczynek. Dla chętnych – Jordańskie Zamki Pustynne (dodatkowo płatne). Wyjazd do Wschodniej Jordanii, regionu który słynie z licznych zamków z VII i VIII w. n.e. oddalonych od siebie o zaledwie kilkanaście kilometrów. Zamki wybudowano podczas panowania Kalifów z dynastii Umajjadów, jako wiejskie rezydencje i loże myśliwskie. Poznamy historię pierwszych muzułmańskich władców Arabii, posłuchamy legend o ekstrawaganckim życiu pełnym rozpusty. Wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zamek Qusayr Amra jest jednym z najbardziej znanych pustynnych fortyfikacji Jordanii. Kiedyś służył jako Pałac Myśliwski, ale sławę zawdzięcza odważnym freskom przedstawiającym uczty, picie wina i nagie kobiety. Udamy się też do Qasr Kharana - surowej, dwupoziomowej fortecy stojącej na ogromnej równinie. Zamek otacza aura tajemniczości ponieważ nie wiadomo dla kogo został wybudowany, a jest bogatą mieszanką wpływów architektury mezopotamskiej, sasanidzkiej, arabskiej i greckiej. Na koniec zajedziemy do Qasr Al-Azraq, zwanego Błękitną Fortecą. Umajjadowie wybudowali ten zamek jako swoją rezydencję wiejską, a w okresie Rewolty Arabskiej przeciwko Imperium Osmańskiemu (1917-1918) mieszkał tu Thomas E. Lawrence, nazywany “Lawrence’m z Arabii” - jeden z liderów wojsk brytyjskich i autor książki “Siedem filarów mądrości”, w której opisuje swoje doświadczenia z Bliskiego Wschodu. Koszt wycieczki fakultatywnej – 50 USD/osoba (na miejscu pilotowi). Kolacja i nocleg.

Dzień 5. Petra - Akaba

Po śniadaniu przejazd do Petry będącym jednym z Siedmiu Nowych Cudów Świata. Wiele osób nazywa to miasto najbardziej magicznym miejscem na Bliskim Wschodzie. Petra była wykutą w skalnej dolinie stolicą Królestwa Nabetańczyków. Obecnie jako Różowe Miasto jest jednym z najwspanialszych zabytków na świecie i zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wejście do miasta prowadzi przez słynny As-Sik - wąski, długi na 1,2 km wąwóz, który miejscami zwęża się do 3 metrów szerokości. Wyjście z kanionu prowadzi wprost na plac przed najbardziej spektakularny i rozpoznawalny budynek Petry - na trzydziestodziewięciometrowy skarbiec. Dalej ścieżki miasta wiodą doliną wyschniętej rzeki do Amfiteatru, Grobowców Królewskich, placu targowego, który swego czasu był najważniejszym miejscem handlu na trasie szlaku przypraw. Po zwiedzaniu przejazd nad Morze Czerwone do kurortu Akaba będącego jedynym portem morskim Jordanii. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg.

Dzień 6. Akaba – Wadi Rum

Śniadanie. Czas wolny na odpoczynek i kąpiele w Morzu Czerwonym. Fakultatywnie – Wadi Rum (dodatkowo płatne). Czerwona dolina Wadi Rum na pustyni jest jedną z największych jordańskich atrakcji i słynie z przepięknych widoków oraz wyjątkowych krajobrazów. Po dwugodzinnym Jeep Safari znajdziemy się w miejscu, które przypomina zupełnie inną planetę. Nie bez powodu Wadi Rum w filmach często udaje Czerwoną Planetę. W 2015 roku nakręcono tu film Ridleya Scotta “Marsjanin”. Dolina leży wśród granitowych i zbudowanych z piaskowców przedziwnych formacji i skał, a jej rozległy obszar daje poczucie całkowitej wolności. Wioska Wadi Rum liczy tylko kilkuset mieszkańców – Beduinów, mieszkających w namiotach z koziej skóry, wypasających zwierzęta na pustyni i kultywujących tradycję. Podczas wycieczki nie tylko zobaczymy najbardziej malownicze miejsca i najsłynniejsze formacje skał, ale poznamy rówież zwyczaje panujące wśród Beduinów. Koszt wycieczki fakultatywnej – 55 USD/osoba (na miejscu pilotowi). Kolacja i nocleg.

Dzień 7. Petra – Amman

Po śniadaniu wyjazd z Akaby i przejazd do Ammanu. Po drodze zatrzymamy się w Al-Karak – słynnym zamku Krzyżowców. Twierdza została zbudowana w połowie XII wieku przez Payena le Bouteiller (lennika Królestwa Jerozolimskiego) i stanowiła fragment fortyfikacji pomiędzy Akabą a Turcją. Potęga i lokalizacja zamku krzyżowców uczyniła z niej jedną z najważniejszych twierdz obronnych wschodniego skrzydła Państwa Krzyżowców. Ten strategiczny zamek z trzech stron otoczony jest klifami. Górował nad Drogą Królewską, którą przebiegał lukratywny szlak handlowy i przechodziły pielgrzymki do Mekki. Znajduje się blisko Jerozolimy i Morza Martwego. Dojazd do Ammanu, zakwaterowanie kolacja i nocleg. Dla chętnych wieczorna wycieczka fakultatywna - Amman Nocą (dodatkowo płatne). Al Balad to najstarsza część miasta. Centrum Ammanu składa się z niezliczonej ilości ryneczków i przedsiębiorstw, będących własnością prywatną. Można poczuć się jak rodowity Jordańczyk próbując najlepszych kanapek - Falafel, a następnie skosztować słodkich Knafeh (serowego ciasta moczonego w słodkim syropie na bazie cukru) w tradycyjnym sklepie. Na zakończenie dnia fajka wodna w różnych smakach w tradycyjnej kawiarni. Koszt wycieczki fakultatywnej - 25 USD/osoba (na miejscu pilotowi).

Dzień 8. Amman

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu, transfer na lotnisko, zakończenie programu i powrót do Polski.

wstecz
Newsletter
Facebook